Coraz więcej spraw o zwrot kosztów noclegu w przypadku nocowania w kabinie samochodu
Wstecz2014-08-19
Na skutek uchwały Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 2014 roku coraz więcej pracowników-kierowców kieruje do pracodawców roszczenia o zapłatę należności tytułem zwrotu kosztów noclegu.
Przypomnijmy, po wielu latach rozbieżności w orzecznictwie i doktrynie Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że udostępnienie kierowcy samochodu ciężarowego odpowiedniego miejsca do spania w kabinie tego pojazdu podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu.
Nie sposób bowiem przyjąć, że pomieszczenie kabiny spełnia podstawowe warunki, w tym wymogi przestrzenno-sanitarne umożliwiające wypoczynek kierowcy.
Powoduje to, że pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegu na warunkach i w wysokości określonych w rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Zgodnie z omawianym rozporządzeniem w przypadku niezapewnienia bezpłatnego noclegu pracownikowi-kierowcy przysługuje mu zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem w granicach limitu określonego w poszczególnych państwach.
Jeżeli pracownik nie dysponuje rachunkiem za nocleg, przysługuje mu ryczałt w wysokości 25 proc. limitu. Poniżej podajemy przykładowe limity za nocleg:
Austria – 130 EUR
Belgia – 160 EUR
Bułgaria – 120 EUR
Francja – 180 EUR
Grecja – 140 EUR
Hiszpania – 160 EUR
Niemcy – 150 EUR
Portugalia – 120 EUR
Włochy – 174 EUR
Anna Rogowska
Radca prawny